natrag na Orhideje.net
Posaljite na info@orhideje.net zeljeno korisnicko ime i valjanu e-mail adresu te se uclanite na forum.

Send us mail to info@orhideje.net containing desired user name and register on our forum
Welcome, Guest. Please Login

...
  HomeHelpSearchLoginRegister

Lepljive kapljice (Read 41 times)
exotic.plant
Full Member

nis-aleksinac (srbija)
Lepljive kapljice
03.09.2012 at 17:49:01

Objavio sam na Svet Biljaka, pa da stavim i ovde:

Na nekim delovima orhideja se ponekad stvore bezbojne lepljive kapljice, koje u stvari predstavljaju biljne secere. Kod mene se to desavalo na cvetnim stapkama i listovima Phalaenopsis-a, na Cattleya-ma, i na Cymbidium-u, a mogu da se pojave i na ostalim orhidejama. Prvo sam smatrao da njih biljka ispusta kao hranu za mrave, sto rade neke druge biljke, ili da ima nekakve veze sa oprasivajem cvetova.

Medjutim, posle istrazivanja na netu, zakljucci su sledeci: Ukoliko su kapljice bezbojne, one su bezopasne. Smedje ili braon kapljice mogu biti uzrok virusnog ili gljivicnog oboljenja. Bezbojne lepljive kapljice (slatke na ukus hehe Cheesy) su ustvari biljni seceri koje orhideja usled brzeg rasta pod pritiskom ispusta (jer je biljka stvorila vise secera nego sto moze da potrosi). Dakle, one su znak brzeg rasta. Ukoliko su orhideje napolju postoji verovatnoca da ce ih skupljati mravi koji se hrane secerima, ali ni oni ne predstavljaju opasnost po orhideju ukoliko ih nema u vecim kolicinama.

Jedini problem sa kapljicama moze da nastae ukoliko ih biljka izluci u vecoj kolicini, pa onda kaplju na neku povrsinu, gde mogu da privucu neke musice i razne bube ili da budu podloga za rast glivica. Tako da, ukoliko se stvore u vecim kolicinama potrebno je da se skupe.

Wink
Back to top

IP Logged
Nji
God Member

Zagreb
Re: Lepljive kapljice
Reply #1 - 05.09.2012 at 22:40:31

Lijepo si ti to istražio, hvala što si podijelio s nama...
Da stvarno nikad još to nisam išla istraživati...
Back to top

IP Logged
bella11
Junior Member
**

vg
Reply #2 - 06.09.2012 at 14:46:07

exotic.plant wrote on 03.09.2012 at 17:49:01:
Bezbojne lepljive kapljice (slatke na ukus hehe Cheesy) su ustvari biljni seceri koje orhideja usled brzeg rasta pod pritiskom ispusta (jer je biljka stvorila vise secera nego sto moze da potrosi). Dakle, one su znak brzeg rasta.

exotic jesi probo, ha?!? A lepo ti piše na svakoj njihovoj deklaraciji da orhideje nisu za jelo !!!  

Zezam se, naravno Grin Grin

Te mi se kapljice (prozirne ) Smiley dosta često pojavljuju na phalovima, na cvjetnim granama. Nije me baš previše zabrinjavalo, ali moram priznati da me zanimalo kaj je to.

Osim toga pitanja o prozirnim kapljicama su dosta česta na raznim forumima, ali se ne sjećam da sam negdje našla objašnjenje ... evo, enigma je riješena i odgovor se nalazi na pravom mjestu  Wink

TNX

Back to top

IP Logged
exotic.plant
Full Member

nis-aleksinac (srbija)
Reply #3 - 07.09.2012 at 22:56:10

Probao sam! Hehe Cheesy
Back to top

IP Logged
bella11
Junior Member
**

vg
Reply #4 - 08.09.2012 at 23:48:19

exotic.plant wrote on 07.09.2012 at 22:56:10:
Probao sam! Hehe Cheesy

Grin mlado, ludo !

Ak ti sfali materijala za isprobavanje navrati, evo meni procvala hoya carnosa, ima po cvjetovima kapljica kolko voliš  Wink
Ne znam kakvog su okusa, al da su ljepljive jesu , svu su mi klupici zapackale   Angry
Back to top

IP Logged
Kruno-Dend
God Member

Orchidomaniac :))

Zagreb
Reply #5 - 16.09.2012 at 22:11:39

Kod mene tog ima puno Cheesy
Uglavnom ih pojedem/poližem sve xD
Back to top

Orhideja danas, orhideja sutra Wink

Facebook--> http://www.facebook.com/profile.php?id=1108682457
WWW kruno-dend kruno_oo7 kruno_oo7   IP Logged
Nji
God Member

Zagreb
Reply #6 - 22.09.2012 at 16:59:10

Grin Grin Grin ma super...

I Kruno je živ!?
Back to top

IP Logged
Kruno-Dend
God Member

Orchidomaniac :))

Zagreb
Reply #7 - 28.10.2012 at 20:25:34

Je, je, živ je, al tek sad vidi post, ma kako mi je to samo promaknulo Grin Grin
Back to top

Orhideja danas, orhideja sutra Wink

Facebook--> http://www.facebook.com/profile.php?id=1108682457
WWW kruno-dend kruno_oo7 kruno_oo7   IP Logged
PEKASNICA
YaBB Newbies
*

Reply #8 - 16.03.2015 at 23:51:57

exotic.plant wrote on 03.09.2012 at 17:49:01:
Objavio sam na Svet Biljaka, pa da stavim i ovde:

Na nekim delovima orhideja se ponekad stvore bezbojne lepljive kapljice, koje u stvari predstavljaju biljne secere. Kod mene se to desavalo na cvetnim stapkama i listovima Phalaenopsis-a, na Cattleya-ma, i na Cymbidium-u, a mogu da se pojave i na ostalim orhidejama. Prvo sam smatrao da njih biljka ispusta kao hranu za mrave, sto rade neke druge biljke, ili da ima nekakve veze sa oprasivajem cvetova.

Medjutim, posle istrazivanja na netu, zakljucci su sledeci: Ukoliko su kapljice bezbojne, one su bezopasne. Smedje ili braon kapljice mogu biti uzrok virusnog ili gljivicnog oboljenja. Bezbojne lepljive kapljice (slatke na ukus hehe Cheesy) su ustvari biljni seceri koje orhideja usled brzeg rasta pod pritiskom ispusta (jer je biljka stvorila vise secera nego sto moze da potrosi). Dakle, one su znak brzeg rasta. Ukoliko su orhideje napolju postoji verovatnoca da ce ih skupljati mravi koji se hrane secerima, ali ni oni ne predstavljaju opasnost po orhideju ukoliko ih nema u vecim kolicinama.

Jedini problem sa kapljicama moze da nastae ukoliko ih biljka izluci u vecoj kolicini, pa onda kaplju na neku povrsinu, gde mogu da privucu neke musice i razne bube ili da budu podloga za rast glivica. Tako da, ukoliko se stvore u vecim kolicinama potrebno je da se skupe.

Wink

Puno, hvala za ovu informaciju, ja baš gledala neki dan svoje cvjetne stapke i vidjela iste kapljice, sad znam da ne moram dalje brinuti...

objaviti ću neke slike svoj novog phala, pa kad stigneš, baci oko i vidi što mu je, listovi počinju biti sve više ispuhani i ko da se suši, ...
hvala unaprijed... Embarrassed Embarrassed
Wink
Back to top

CAM00043.jpg
  IP Logged
Floyd
YaBB Administrator

Reply #9 - 21.03.2015 at 14:33:13

poznata mi slika, kao da sam je vidio negdje vec  Wink
za pocetak odvojite ju od ostalih orhideja, ako se samo ona ponasa, promjenite zemlju, provjerite dobro na nametnike, otusirajte dobro, sterilizirajte sve. stavi negdje i onda opet gledajte neko vrijeme prije nego je pridruzite ostalima. pogledajte po glavnoj stranici i dosadasnjim temama vezanim uz phalove, mozda vam je nesto promaklo, sretno.
Smiley
Back to top

IP Logged