Danas se bambus koristi i kao ukrasna biljka, no od bambusa se grade brodovi, kuće namještaj i ostale stvari koje možemo svakodnevno upotrebljavati. Oko 1200 varijeteta Bambusa spada u porodicu Graminae, potporodicu Bambusoideae i rod Bambuseae i njihova najzanimljivija činjenica je da većina bambusa umire nakon cvjetanja. Bambusi se mogu uzgajati kao kućne i vrtne višegodišnje biljke.
Bambus voli rahlu ilovaču te prije sadnje u vrtu dobro namočite korijenovu balu. Isto tako nakon što zasadite korijenovu balu dobro i obilno zalijte novozasađeni bambus. Zemlju u koju sadite babmus obogatite kompostom. Prvih mjesec do dva nakon sadnje, zalijevajte ga svaki drugi dan i prskajt mu intenzivno listove. Ukoliko se listovi bambusa počnu kovrčati a nema nametnika znači da bambus nema dovoljno vlage.
Bambusu treba puno dušika te koristite gnojiva koja imaju toge elementa u većem omjeru. Ne gnojite tokom prvih mjeseci nakon sadnje. Bambuse možete zasaditi i u plitke žardinjere odnosno cvjetne posude tako da oko korijenove bale ima barem 10 cm slobodnog prostora. Pošto bambus voli puno vlage, malčirajte tlo gdje on raste kako biste smanjili isparavanje. Orežite ga svake godine tako da mu prikratite vršne zboje i maknete grane koje rastu sa strane.
Nametnici koji napadaju bambus su najčešće lisne uši. Bambuse koji se razmnožavaju iz rizoma (kao i irisi) je teško obuzdavati u vrtovima te im morate stvoriti barijeru zidom, folijama, limovima i betonskim ploćama koje ukopate u zemlju kao granicu rasta. Pazite da barijere stavite duboko i barem 10 cm iznad zemlje jer u širenju bambusi znaju i preskočiti barijeru.
Hibanobambusa tranquillans shiroshima podnosi tople prostore, naraste i do tri metra i ima listove prošarane bijelim prugama. Bambusa vetricosa je pogodna za bonsai jer ima neobična ispupčenja na granama i djeluje vrlo dekorativno. Chimonobambusa quadragularis naraste do tri metra i ima kratke grane te voli jutarnje sunce. Indocelamus tessellatus ima jako velike listove (i do pola metra) te dobro podnosi nedostatak svjetla i vode. Vrlo je otporan i naraste do metra visine.
Sretni bambus je vrlo česta sobna biljka koja ne zahtijeva mnogo njege te može uspijevati u tamnim prostorijama. To u biti nije bambus već Dracena sanderiana. Prema feng shuiju sretni bambus pozitivno utječe na atmosferu u domu a dvije stabljike donose ljubav, tri sreću, pet zdravlje, osam bogatstvo i devet sreću na svim poljima. Ova biljka se vrlo lako prilagođava novoj sredini. Ukoliko mu žute listovi to se dešava od previše svjetla ili previše minerala u vodi. Zalijevajte ga odstajalom ili britiranom vodom. Ukoliko ga držite u vazi mijenjajte vodu barem jednom tjedno, a možete koristiti i prokuhanu vodu.