Postoji oko 2000 različitih vrsti bromelija od kojih su većina epifiti dok je manji dio tereristički tip. Sve tvore lisne rozete i imaju upadljive cvijetove. Kao kućne biljke, možete ih uzgajati na kori drveta i mahovini no aechmeu, neoregeliu, nidularium i vrieseu možete uzgajati u cvjetnim posudama s supstratom za epifitske biljke. Porodica Bromeliaceae se dijeli na podporodice Bromelioideae, Pitcairnioideae i Tillandsioidea.
Tererističke vrste su ananas, dyckia, puya i hechtia i preferiraju dobro osvjetljenje cijele godine. Epifitske bromelije vole neizravno svjetlo dok vole nešto direktnog svjetla u proljeće. Slabo svjetlo i kratki dani poticu bromelije na mirovanje. Uzgajaju se na temperatrama ne nižim od 7 do 10 C te ne višim od 30 C ljeti. Prskajte ih barem jednom dnevo a ljeti i u proljeće možete dodati u tu vodu i jako malu koncentraciju tekućeg gnojiva za orhideje. Zalijevajte bromelije u lisnu rozetu do momenta kada nikne cvjetna stapka a nakon toga ih zalijevajte potapanjem kada se supstrat isuši.
Bromelije poput ehmeje ili guzmanije, koje su kupljene s cvijetom, ne treba presađivati jer će ionako uginuti. Ali pregledajte pojavljuje li se uz rozetu odrasle biljke koja mladica. Njih možete pažljivo odvojiti kad dosegnu trećinu visine matične biljke i presaditi u zasebni lončić. Bromelije se razmnožavaju izdancima i sjemenom a neke se tererističke vrste razmnožavaju dijeljenjem. Većina bromelija ugine nakon prve i jedine cvatnje no one se jednostgavno razmnožavaju iz potomstva kod osnove matične biljke. Odvojite ih kada su trećinu veličine matične biljke tako da ih odrežete no pazite da ne oštetite mlade korjenove izdanke na novoj biljci. Posadite ga u mješavinu treseta, pijeska i sitne kore drveta tako da je središte rozete iznad nivoa zemlje barem centimetar.