Asparagus ili ukrasna šparoga podsjeća na paprat i biljka je koja uspješnou kontinentu može veći dio ljeta provesti vani. Možete ju zasaditi u običnu vrtnu zemlju i podnosi dobro i suhi zrak u stanovima. Ljeti ju često zalijevajte (barem tri puta tjedno) dok zimi ostavite korijenovu balu suhom ukoliko asparagus prezimljava na temperaturama nižim od 10C.
Bananu često možemo naći u staklenicima gdje donosi i plodove kada je starija od 3 godine. Zahtijeva vlagu od najmanje 60% i redovito prskanje listova te vruć topao prostor u kojem boravi. Zimske temperature ne smiju ići ispod 12 C. Tokom ljeta može boraviti i u vrtu (do rujna).
Bršljan može biti i vrtna biljka koja bolje podnosi hladovinu od direktnog sunca. Jednom tjedno voli prskanje bez obzira na godišnje doba te ga zalijevajte jednom u dva tjedna. Zimi zemlja mora biti površinski suha prije zalijevanja. Voli dobro dreniranu zemlju koja sadrži kompost od lišća, svijetli treset i vrtnu zemlju u jednakim omjerima.
Difenbahija pripada porodici kozlaca (Araceae) i bliski je srodnik s kalom.
Voli kompost od treseta i obične zemlje no možete koristiti i običnu zemlju za lončanice.
Potrebna joj je temperature barem 15 C no podnosi i temperature do 24 C.
Ne voli direktno svjetlo te je idealno mjesto za nju ispred zastrtog prozora.
Tokom ljeta zalijevajte ju 2 do 3 puta tjedno potapanjem. Listove nemojte prskati već ih čistite
vlažnom krpom. Difenfahija zahtijeva zaista mnogo vode i vlage Unatoč dobroj njezi većina
difenbahija s veremnom odbaci listove.
Pazite: sok difenbahije je otrovan i nadražuje osjetljivu kožu.
Prilikom rukovanja sa biljkom imajte na umu da dobro operete ruke nakon toga.
Držite ju na mijestu izvan dohvata djece i kućnih ljubimaca.
Dracena pripada porodici agava (Agavaceae) i ime im potječe od grčke riječi drakaina što znači ženka zmaja. Dracena je zahvalna biljka koja se sadi u kompost za listane biljke i vrtnu zemlju te voli često prskanje listova. Dracene ne vole suhi sobni zrak niti temerature niže od 16C. Zalijevajte ju svakih 5 do 7 dana u malim količinama a jednom mjesečno ju potopite. U proljetno ljetnom periodu traži obilno zalijevanje no pazite da se voda ne zadržava u podlošcima. Zimi je treba dosta držati na suhom. Dracene se mogu uzgajati i u hidrokulturi (posebno Dracena fragrans). Dracene se presađuju u proljeće svake godine dok se starije biljke presađuju svake tri godine. Kod starijih biljaka također možete mijenjati gornji sloj zemlje. Voli jako svjetlo no ne i izravno sunce jer ono izaziva prženje listova. Tokom ljeta možete ju iznijeti na dovrište na mjesto koje je zaštićeno od direktnih sunčanih zraka. Možete ju razmnožiti reznicama vrhova kada izrastu prevelike. Reznice se zakorijenjuju na temperaturi od 25C. Najčešća vrsta dracena je Drvo života. Dracena compacta ima gustu lisnu rozetu i lijepa je tokom cijele godine. Skromnih je zahtjeva glede svjetla. Dracena marginata potječe s otoka Madagaskara i ima crvenkasti rub na listovima.