Zygopetalum naziv je dobio od botaničara Hooka 1833. godine. Predstavlja genus porodice orhideja orchidaceae, podporodica epidendroideae, pleme maxillarieae, podtribus zygopetalinae. Od 2014 godine, baš u vrijeme pisanja ovog članka službeno je u svijetu botanike definirano 14 vrsta koje spadaju u ovaj podtribus. Zygopetalum spada u tribus Maxillarieae, podtribus Zygopetalinae phylada Cymbidiod. Podtribus obuhvaća 28 blisko srodnih rodova u zajedničku skupinu većinom tererističkih orhideja sa velikim pseudolukovicama. Dobio je ime od grčke riječi zygon što je obruč i petalon latica što objašnjava oblik cvijeta. Porijeklom su iz Brazila i Kolumbije i imaju duge listove sa istaknutim žilicama koji mogu trajati i do nekoliko godina. Cvjetna stapka se otvara iz prošlogodišnjih izdanaka, lukovica i imaju cvjetne grane sa i do dvanaest cvjetova.
Zygopetalum treba temperaturu od minimalno 14°C tokom zime i maksimalno 29°C ljeti. Razlika između dnevne i noćne temperature mora biti minimalno 6-12°C kako bi ove biljke mogle cvasti. Ove orhideje cvatu u proljeće i cvjetovi im traju i do četiri tjedna. Zygopetalumi ne vole voće i plinove etilena te pazite da ne držite voće blizu ovih orhideja. Biljku možete smjestiti na južni prozor te ju zaštitite od izravnog svjetla sjenilima ili zavjesama.
Prilikom zalijevanja koristite vodu sobne temperature i izbjegavajte da listovi dođu u dodir sa vodom kako biste izbjegli truljenje listova. Svaki tjedan dohranjujte orhideje sa vrlo prorijeđenim umjetnim gnojivima (osmina ili četvrtina preporučene količine) tokom proljeća i ljeta dok tokom zime i jeseni dohranjujte svaka dva tjedna. Vlaga potrebna ovoj orhideji je između 50-60% što je mnogo niže no u ostalih vrsti orhideja.
Ova orhideja raste od sredine prema van i cvjetne stapke se ne pojavljuju na starim dijelovima orhideje. Vlažite korijenje tokom aktivnog rasta listova a na kraju tog perioda pustite polako da orhideja presuši kako biste potakli cvjetanje. Ove orhideje vole prozračne prostore i nisku vlagu.
Posadite ga u supstrat od vlaknastog treseta, pijeska, vermikulita i borove kore. Zygopetalumi vole velike cvjetne posude te ih redovito presađujte svake dvije godine. Za terestične Zygopetalume koristite polovicu usitnjenog svijetlog treseta i polovicu supstrata za orhideje epifite. Supstrat za epifite sadrži borovu koru u obliku iverja veličine 10 do 15 mm, stiropor i korijenje paprati. Možete koristiti i totalno usitnjene prašinaste dijelove kupovnog supstrata za orhideje (koji preostane nokon što se veći dijelovi proberu za Phalaenopsise i ostale epifite).
Zygopetalum se razmnožava dijeljenjem ostarjelih busena korijena tako da barem tri lukovice ostanu zajedno. Razmnožavaju se ljeti kada se i presađuju.
Zygopetalum ne smijete puno prskati po listovima kako ne bi počeo trunuti u korijenju mladih listova. Inače ga napadaju uši i mušice.
Od 2014 godine, baš u vrijeme pisanja, u ovu podskupinu se službeno ubrajaju sljedeće vrste:
Zygopetalum brachypetalum Lindl. Brazil
Zygopetalum crinitum G.Lodd. Brazil
Zygopetalum ghillanyi Pabst Sao Paulo
Zygopetalum graminifolium Rolfe Sao Paulo, Rio de Janeiro
Zygopetalum maculatum (Kunth) Garay Spotted Zygopetalum Peru, Bolivia, Brazil
Zygopetalum maxillare G.Lodd. Brazil, Paraguay, Argentina
Zygopetalum microphytum Barb.Rodr. Minas Gerais, Sao Paulo
Zygopetalum pabstii Toscano Espírito Santo
Zygopetalum pedicellatum (Sw.) Garay southeastern Brazil
Zygopetalum reginae Pabst Sao Paulo
Zygopetalum sellowii Rchb.f. in W.G.Walpers Brazil
Zygopetalum silvanum V.P.Castro & Campacci Bahia
Zygopetalum sincoranum V.P.Castro & Campacci Bahia
Zygopetalum triste Barb.Rodr. Minas Gerais