Izraz lukovica uobičajeno se koristi za sve biljke koje imaju podzemnu stabljiku odnosno zadebljali podzemni dio koji služi kao spremište za hranu tokom zime ili prije rasta. Lukovica je ovalna podzemna stabljika koju često okružuju ljuske (plava presličica, tulipani, zumbuli). Gomolji su zadebljale stabljike ili korijenje okruglastog ili ovalnog oblika (šafrani, gladiole, ciklame, frezije, dalije, žabnjaci). Rizom je tip je podzemne stabljikena kojem se nalaze zadebljanja iz kojih izbijaju izdanci (perunike, đurđice).
Nabavka kvalitetnih lukovica, gomolja, rizoma prvi je korak u dobijanju zdrave biljke koja će procvasti. Zdrave lukovice imaju čvrstu i cijelu suhu ovojnicu. Lukovica mora biti cijela, s klicom na vrhu i korjenčićem na dnu. Lukovice se prodaju posvuda te prilikom kupovine uvijek pazite da su na očigled zdrave i čvrste. Isto tako pazite da nisu oštećene i napadnute nekim bolesima. Dobro pregledajte pakiranje lukovica jer ukoliko imate nekoliko ekstremno malih primjeraka u ambalaži, možete računati da te lukovice neće procvasti prve godine sadnje. Obratite pažnju na ambalažu lukovica koje kupujete: tamo su uvijek tekstom ili slikom navedeni podaci o boji cvijeta, mjesecu kada će biljka procvjetati, vremenu i dimenzijama sadnje te visini zrele biljke. Moderna tehnologija olakšava zadaću pa samo poslikajte i spremite fotografije svih informacija koje bi vam mogle zatrebati dalje niz cestu.
Ako lukovice stavite u hladnjak tokom listopada na 4-6 tjedana, a zatim posadite u cvjetnu posudu i to da je korijen ukopan u zemlju no barem polovica lukovice se nalazi iznad površine zemlje, možete im umjetno simulirati zimu te će one procvjetati za Božić. U cvjetnim centrima se vrlo često nalaze ovakve pospješene lukovice zumbula a nakon što ocvatu možete ih smjestiti u vrt. Nemojt računati da će te lukovice cvasti slijedeće godine jer im treba cijela godina za skupljanje energije.