Venerine muholovke spadaju u egzoticnu porodicu Droseraceae a njihova prirodna staništa su slićna našem. Najpoznatija venerina muholovka je Audrey Junior iz filma The Little Shop of Horrors gdje je ova biljka narasla toliko velika da je na kraju jela ljude.
Dionaea treba puno direktnog sunca i dosta vode a raste u kiselim supstratima. Period mirovanja počinje tokom jeseni a u proljeće biljke cvatu. U kućama ga možete smjestiti na južne prozore. Venerina muholovka najbolje uspijeva uz ljetne temperature od 23 do 30 C i zimske temperature od 2 do 12 C. Venerina muholovka treba barem 5 mjeseci hladnog zimskog vremena da bi preživjela. Ako joj ne omogućite niske temperature mogla bi uvenuti. Tokom zime joj ne treba puno svijetla no pazite da uvijek ima vode u podlošku. Ljeti je više puta dnevno poprskajte. Nemojte mesožderki dozvoliti da Vam biljka procvjeta jer će nakon toga uvenuti. Venerina muholovka se razmnožava sjemenom zasađenim u treset koji je redovito prskan i vlažen ili reznicama lista što je najbolje obaviti u lipnju. Vlažnost zraka potrebna ovoj mesožderki je barem 50%. Zalijevajte ju tokom ljeta svaka tri dana potapanjem dok zimi smanjite zalijevanje na jednom tjedno.
Čim kupite ovu mesožderku presadite ju u veću posudu i zasadite ju u mješavinu bijelog (svijetlog) treseta, mahovine i pijeska. Presađuje se svake dvije godine u duboke lonce.
Iznimno je bitno da se zalijevanja provodi mekom vodom izbjegavajući pitku vodu koja ima previše kalcija te da temperatura vode za zalijevanje bude sobna, dakle, ne smije biti hladna. Tijekom razdoblja mirovanja zalijevanje gotovo obustavite, dok za vrijeme rasta zalijevajte obilnije, posebice za sunčana i topla vremena. Voda koju koristite za zalijevanje može biti filtrirana (britirana), možete koristiti i vodu iz klima uređaja, možete koristiti odstajalu vodu, izvorsku vodu,no najjednostavnije je upotrijebiti kišnicu.
Tokom ljeta, ako biljka živi izvan kuće nema potrebe za hvatanjem kukaca umjesto biljke. U zatvorenim prostoru morate jednom mjesečno kukce stavljati u klopku kako bi biljka dobila dovoljno minerala za preživljavanje. Možete koristit muhe,moljce i komarce no nemojte koristiti prevelike kukce jer bi klopka mogla pocrniti. Svaka klopka može probaviti maksimalno 4 kukca prije no što uvene.