Male crne kuglice koje se nalaze na rubovima listova su reprodukcijska tijela nastala od gljivice Sphaerobolus stellatus koja se često nalazi u kori drveta. Ona je bezopasna i ne morate brinuti o ovoj pojavi.
Ponekad pseudolukovice kreiraju uvijene listove što može biti posljedica neredovitog zalijevanja i dohranjivanja. Zbog toga biljka nije u stanju normalno se razvijati te stvara naizgled nezdrave listove. Postoje teorije da je to i posljedica genetičkih manjkavosti no ona nije potvrđena.
Male izolirane smeđe točke koje se mogu pojaviti na starijim listovima mogu biti posljedica prirodnog starenja lišća ali i ostalih oštećenja kao što su sunčeve opekotine, pregrijavanje ili pothlađivanje biljke.
Sušenje vrhova listova iako može pokazivati gljivično oboljenje najčešće ipak znači da postoji problem sa zalijevanjem kojeg treba korigirati.
Kada orhideja ne cvjeta, to može biti uzrokovano nedovoljnim svjetlom, nedovoljnom dužinom dana te previskom ili preniskom temperaturom u odnosu na poželjnu.
Neke orhideje su vrlo osjetljive na minerale u vodi. Npr. Masdevallia i Promenea to pokazuju diskoloracijom listova i otpadanjem listova. U tom slučaju prestanite dohranjivati orhideju i zalijevajte ju samo kišnicom. Pregledajte nove listove i korijenje te ukoliko oni izgledaju normalno možete početi dohranjivati orhideje no dobro ih isperite kišnicom nakon toga. Ukoliko počnu žutjeti i otpadati listovi na Phalaenopsisima, vrlo vjerojatno je korijenje trulo.
Ovo je problem koji se često dešava u obliku otpadanja cvjetnih pupova nakon što oni požute. Uzrokovan je preniskom noćnim temperaturama, te dimom ili ispušnim plinovima. Kako biste riješili ovaj problem morate osigurati adekvatne uvjete orhidejama.