Orhideje ili kako se u nas nazivaju: kaćuni su zelene trajnice s podancima ili korjenastim gomoljima. Listovi su im uglavnom smješteni dvoredno a katkada se razvijaju i kao žute ili smeđe ljuske koje obavijaju stabljiku. Naginju samooplodnji i križanju srodnih vrsta a oprašuju se putem kukaca radi čega je za neke tipična medna usna koja nalikuje na ženku pčele koja služi privlačenju mužjaka zajedno sa zamamnim mirisom kojeg neke vrste šire.
Republika Hrvatska, sa svojih preko 170 vrsti se svrstava među pet europskih sredozemnih zemalja s najvećom zastupljenošću. Oko 60 vrsta ima stanište u šumskim područjima kao što su Gorski kotar dok su ostale prisutne u mediternskim i submediteranskim biotopima. Popisivanje i klasifikacija hrvatskih orhideja ne samo da je otežana u nekim slučajevima habitatom gdje se orhideje nastanjuju (što su često stjenoviti planinski tereni) već i opasnošću od zaostalih eksplozivnih sredstava iz Domovinskog rata. Možda možemo i toj činjenici zahvaliti na vrstama koje posjedujemo.
Prema pravilniku o skupljanju samoniklih biljaka u svrhu prerade, trgovine i drugog prometa (Ministarstvo kulture; NN 100/2004) svih 172 vrsti hrvatskih orhideja su strogo zaštićene pa ih nije dopušteno brati. Ako se zaista želite diviti njihovoj ljepoti, učinite to u njihovom prirodnom staništu ili ih fotografirajte. Tako ćete i drugima omogućiti da u njima uživaju i doprinijeti očuvanju orhideja u Hrvatskoj.